sac-mantari-bitkisel-tedavisi
Saç Mantarı Bitkisel Tedavisi
31 Ocak 2017
tinea-capitis-belirtileri
Tinea Capitis Belirtileri
10 Şubat 2017

Tinea Capitis Nedir

tinea-capitis-nedir

tinea-capitis-nedir

Uzman Desteği Alın

Tinea Capitis Nedir

Tinea Capitis Nedir, Saç Mantarı Belirtileri, Saç Mantarı Nedenleri, Saç Mantarı Nedir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Tinea Capitis Nedir?

Çocuklarda çok sık görülen saçlı deri ve saçın dermatofitik enfeksiyonudur.
En sık 3-8 yaş grubunda görülür. Yetişkinlerde görülmez. Salgın oluşturabilir.

Tinea capitis nedenleri nelerdir?

Tinea capitis nedir, sebepleri ve nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler, kişinin bünyesinin durumu kötü saç bakımı, saç mantarları gibi nedenler Saç mantarı için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Saç mantarı olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerin engellenmesi Saç mantarı gelişimini ve şiddetini otomatikman engeller.

Tinea capitis nasıl bir hastalıktır?

Tinea capitis saçlarda mantarlara bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. Saç mantarı mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa Saç mantarı ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka Saç mantarı iyi bir şekilde tedavi edilmelidir.

Tinea capitis belirtileri nelerdir?

Tinea capitis bulguları ve belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen Saç mantarı belirtileri ve bulguları arasında bir çok neden sayılabilir. Saçlı deride kepeklenme, bölgesel alopesi ve servikal-oksipital lenfadenopati Saç mantarıin klasik triadıdır. Ayrıca kafa derisinde pembe pullu lezyonlar ve saç tellerinin gövdesinde kırılma yaparak saç dökülmesine neden olur.. Saç mantarı olan bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir. Saç mantarı belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir. Saç mantarı olanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti ve bulgularda belirgin düzelme görülür.

Tinea capitis tanısı nasıl konulur?

Tinea capitis tanısı fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Saç mantarı tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. Muayene gibi tanı yöntemleri Saç mantarı tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Saç mantarı tanısı koymak oldukça zordur.

Tinea Capitis Nedir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale. Tinea Capitis Nedir, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Tinea Capitis Nedir, hakkında detaylı bilgi için uzmanlara başvurunuz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.